Zakładki

poniedziałek, 14 września 2015

Dział V Kultura - jak ludzie się rozwijali?


a) Rola książki i bibliotek w średniowieczu. 
                                                                                                                                                             
wskazówki:
(Jaki był wspólny język dla całej Europy? Jak powstawały  książki w średniowieczu? Co to było skryptorium? Jakie znasz formy książki średniowiecznej? Zdobienie średniowiecznych ksiąg – pojęcia: iluminatorstwo, miniatury, inicjały, bordiury, palimpsest. W jaki sposób baran, koza czy cielę mogły przyczynić się do rozwoju literatury? Po co kowal do tworzenia książki średniowiecznej? Kto i kiedy wynalazł druk? Na czym polegała innowacyjność wynalazku i jak przyczynił się do wzrostu czytelnictwa? Co to jest inkunabuł, starodruk? Gdzie powstawały biblioteki, jak wyglądały i jakie typy książek można było w nich znaleźć? Zdjęcia.)


b) Średniowieczni intelektualiści – czyli rozwój uniwersytetów. 

wskazówki: 
(Kiedy i gdzie powstawały pierwsze uniwersytety? Co to były sztuki wyzwolone?  Jakie nauki wchodziły w skład trivium i quadrivium? Wymień 4 wydziały średniowiecznych uniwersytetów. Ile lat trzeba było studiować, by otrzymać tytuł magistra? Kto jest pierwszym Polakiem z tytułem magistra? Co to był uniwersalizm? Zdjęcia.)



c) Zakony – budowniczowie europejskiej tożsamości.  

wskazówki: 
(Podaj zasługi zakonów dla kultury średniowiecza (szkolnictwo, architektura, filozofia, muzyka).  Wymień zakony w Polsce średniowiecznej.  Podaj przykłady zakonów żebraczych.. Zdjęcia.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.